Seneste nyheder

Dansk ÅrgangsMesterskab, kortbane, 2018 i Odense.

 

I weekenden den 3. – 5. februar deltog 23 svømmere fra Esbjerg Svømmeklub i DÅM-K. Stævnet blev afholdt i Odense Universitets svømmehal og Vollsmose svømmehal. 

Her er en opsummering af de 23 svømmeres resultater:

  • 4 ”top 3”-placeringer
  • 18 ”top 8”-placeringer
  • 19 ”top 15”-placeringer
  • 84% personlige rekorder (90% i yngste gruppe, 78% i ældste gruppe)

 Elias Elsgaard svømmede sig til en flot 2. plads i brystsvømning, kun ét point efter danmarks bedste brystsvømmer.

-         Christina Glargaard svømmer sig til en lige så flot 3. plads i butterfly.

 Disse svømmere svømmede sig i ”top 15”:

 

Fredag:

-          Sofie Wolf                                             nr. 11                                               100 bryst

-          Emilie Øhlenschlæger                           nr. 12                                               100 bryst

-          Amanda Busk Olesen                            nr. 7                                                 100 bryst

-          Ida Jacobsen                                          nr. 15                                               100 ryg

-          Nicolas Duvander                                 nr. 7                                                 100 fly

-          Elias Elsgaard                                       nr. 2                                                 200 bryst

-          Christina Glargaard                               nr. 5                                                 200 fly

-          Natalie Da Silva Jensen                        nr. 14                                               200 fly

-          Jonas Kjær                                            nr. 12                                               200 fly

-          Anders Mose                                         nr. 15                                               200 fly

 

Lørdag:

-          Sofia A. Wolf                                        nr. 7                                                 100 fri

-          Sofia A. Wolf                                        nr. 8                                                 50 bryst

-          Sofia A. Wolf                                        nr. 8                                                 50 ryg

-          Emilie Øhlenschlæger                          nr. 11                                               50 bryst

-          Amanda Busk Olesen                           nr. 4                                                 50 bryst

-          Ida Jacobsen                                          nr. 13                                               50 ryg

-          4 svømmere                                           nr. 8                                                 holdkap

-          Christina Glargaard                               nr. 13                                               100 fri

-          Christina Glargaard                               nr. 9                                                 100 fly

-          Amalie Staghøj Andersen                     nr. 12                                               200 IM

-          Amalie Staghøj Andersen                     nr. 14                                               50 bryst

-          Amalie Staghøj Andersen                     nr. 7                                                 100 fly

-          Elias Elsgaard                                       nr. 3                                                 200 IM

-          Elias Elsgaard                                       nr. 2                                                 50 bryst

-          Elias Elsgaard                                       nr. 4                                                 100 ryg

-          Kathrine Weide                                     nr. 15                                               100 ryg

-          Jonas Kjær                                             nr. 14                                               100 ryg

-          2. hold                                                   21 sek. Hurtigere end tilm.              4 x 200 IM

-          1. hold                                                    nr. 4                                                 4 x 200 IM

o   Amalie Staghøj Andersen

o   Christina Glargaard

o   Elias Elsgaard

o   Jonas Kjær

 

Søndag:

-          Sofia A. Wolf                                          nr. 5                                                 50 fly

-          Ida Jacobsen                                            nr. 11                                               200 ryg

-          Amanda Busk Olesen                              nr. 7                                                 200 bryst

-          Amalie Staghøj Andersen                       nr. 8                                                 100 bryst

-          Amalie Staghøj Andersen                       nr. 12                                               50 fly

-          Elias Elsgaard                                          nr. 2                                                 100 bryst

-          Elias Elsgaard                                          nr. 9                                                 50 fly

-          Elias Elsgaard                                          nr. 8                                                 50 ryg

-          Christina Glargaard                                  nr. 5                                                 50 fly

-          Christina Glargaard                                  nr. 9                                                 400 IM

-          Jonas Kjær                                                nr. 13                                               50 fly

 

Fantastisk indsats af svømmerne og tillykke med de flotte resultater.

Tak til holdlederne: Julie Øhlenschlæger, Line Olesen, Louise Weide og Henriette Bjerrum Møller for stor hjælp og perfekte frugtkurve, og selvfølgelig også stor tak til de frivillige officials Mike Glargaard og Charlotte Nikolajsen.

 

Med sportlige hilsner og tillykke til teamet 

Henrik Ratschau, Katrine Holm Sørensen, Martin Terp Olesen og Kris Wesselink