Seneste nyheder

Stærk svømning fra Esbjerg svømmeklub til 
Dansk Mesterskab for Årgang i Bellhøj.

Status DÅM langbane, dag 1:

Vi er glade og tilfredse efter en rigtig god første dag til DÅM! Den ældste grupper arbejder en del med “splits og udlæg” hvilket lykkedes rigtig godt, så vi får den optimale disponering på løbene mens de yngre grupper arbejder med at få teknikken til at holde over hele løbet.

Der er højt humør og god stemning i hallen, hvor svømmerne hepper max på hinanden med tromme og det hele!

Det blev til følgende finale pladser med disse placeringer placeringer:

  • Kathrine Weide 100 ryg (nr. 16)
  • Jonas Kjær 100 ryg (nr. 14)
  • Elias Elsgaard 200 bryst (nr. 2)
  • Amalie Staghøj 200 bryst og 100 fly (nr. 5 i begge)
  • Christina Glargaard (nr. 9)
  • Tobias Svenningsen 200 bryst (nr. 11 )
  • Desuden ender Sofie Wolf som nr. 6 i den yngste aldersgruppe, som var med direkte finaler.

 

Status DÅM langbane, dag 2:


Dagen starter med 50 m butterfly hvor Elias kvalificerer sig videre til B finalen, hvori han svømmer en ny PR og bliv nr. 13.
Derefter havde vi 50 fri hvor Anna Møller for første gang kommer under 30 sek! i samme løb kvalificerer Christina Glargaard sig videre til B finalen.

Næste løb er 200 Im hvor Amalie Staghøj og Christina Glargaard kvalificerer sig videre til hhv. A- og B finalen, hvor Amalie vinder en flot sølvmedalje med en fremragende personlig rekord, og Christina 10’er som også var en kæmpe PR.

Jonas Kjær kvalificerede sig til B - finalen på 200 IM og forbedre sit løb markant om aftenen med bedre svømning over det hele.

I de yngstes afsnit bliv Emilie Øhlenschlæger nr. 16 og Sofie Wolf 12er på 50 bryst.
Sofie bliver også individuelt 5er på 100 ryg, og svømmede senere i Holdkappen en endnu hurtigere tid som kunne have givet hende en bronze medalje.

Udover de flotte finalepladser og placeringer svømmer alle rigtig flotte personlige rekorder.

Aftenen sluttes af med 4x100 hm holdkappen hvor pigerne stiller med 2 hold og drenge med et enkelt hold, hvor alle svømmer for holdet og klubben, og går hurtigere tider end deres individuelle løb.

Pigernes hurtigste hold bliver nr. 8 og drenge bliver nr. 7.

Mega fed stemning, og godt arbejde svømmere!!